Informacje w języku polskim

Zapraszamy do Berlina!

W dniFlyer_thumbnail_plach 23-25 maja 2014 r. odbędzie się w Berlinie kolejna konferencja LabourStart z cyklu Global Solidarity Conferences „Globalny kryzys – globalna solidarność”, organizowana wspólnie z licznymi niemieckimi i międzynarodowymi związkami zawodowymi oraz stowarzyszeniami, które z nimi współpracują.

Podczas konferencji związkowcy z różnych krajów będą mieli szansę spotkać się i omówić najważniejsze zagadnienia związane z międzynarodowym ruchem związkowym. W długofalowej perspektywie seria konferencji oraz strona internetowa LabourStart mają na celu wzmocnienie międzynarodowej solidarności pracowników. Kluczową rolę w tym aspekcie odgrywają bezpośrednie spotkania związkowców.

Zapraszamy wszystkich związkowców. Udział w konferencji jest bezpłatny. Uczestnicy ponoszą jedynie koszty podróży oraz zakwaterowania. Na stronie internetowej konferencji można znaleźć informacje o noclegach w przystępnych cenach. Języki konferencji to angielski i niemiecki. O ile tylko pozwoli nam na to budżet, zorganizujemy jednak w razie potrzeby tłumaczenie również na inne języki. Prosimy o zaznaczenie przy rejestracji ewentualnej konieczności wyrobienia wizy. Po otrzymaniu zgłoszenia skontaktujemy się z uczestnikami, którzy potrzebują wizy, i postaramy się pomóc w jej uzyskaniu.

Miejsce konferencji: Konferencja odbędzie się w głównej siedzibie największego niemieckiego związku zawodowego sektora usług – ver.di. Adres: Paula-Thiede-Ufer 10, 10179 Berlin

Program konferencji, czyli dyskusje plenarne i warsztaty, chcemy stworzyć wspólnie z zarejestrowanymi uczestnikami. Wśród tematów konferencji znajdą się neoliberalne ataki, na które jesteśmy narażeni w dobie kryzysu w Europie i na całym świecie. Będziemy rozmawiać również na temat toczących się obecnie sporów, a także przyjrzymy się debatom dotyczącym organizowania się i prowadzenia kampanii oraz kwestiom związanym z walką o kształt globalnych stosunków przemysłowych. Omówimy także z pewnością problemy wsparcia ruchów związkowych w państwach autorytarnych i walki o prawa pracowników w międzynarodowych korporacjach oraz w sektorach marginalizowanych (np. praca w gospodarstwie domowym), a także znaczenie kultury i mediów w ruchu związkowym. Skupimy się także na komunikacji cyfrowej – rozważymy, jak korzystają z niej ruchy społeczne, a także jakie korzyści i zagrożenia się z nią wiążą. Zastanowimy się, jak sprawić, by rodzące się spontanicznie ruchy skupione wokół komunikacji cyfrowej przekształcały się w organizacje działające na rzecz zmiany społecznej. Rozważymy także, jak na sposób korzystania z mediów cyfrowych wpłynęły wydarzenia związane z podsłuchami amerykańskiej agencji wywiadowczej NSA oraz zjawisko zwalczania związków zawodowych poprzez cyberszpiegostwo.

Gwarantem sukcesu konferencji są jej uczestnicy – Państwa pomysły i wkład. Tutaj można zapoznać się z aktualną wersją wstępnego programu konferencji.

Kliknij tutaj, aby zarejestrować się do konferencji.

Potrzebujemy wsparcia: Szukamy wolontariuszy, którzy pomogą nam w organizacji konferencji – berlińczyków i nie tylko. Jeśli są Państwo zainteresowani, prosimy o kontakt.

LabourStart (www.labourstart.org) to strona informująca o wydarzeniach i kampaniach związanych z międzynarodowym ruchem związkowym oraz organizator konferencji z serii Global Solidarity Conferences w Londynie (2008), Waszyngtonie (2009), Hamiltonie w Ontario (2010), Stambule (2011) i Sydney (2012).